Z histórie do súčasnosti
Právne riešenie problematiky urbárov sa začína pre Uhorsko v roku 1723. Vychádzalo sa zo zásady: kto nie je šľachtic, nepatrí mu ani pôda a ako poddaný je prinútený živiť sa z pôdy zemepána. Preto šľachtická pôda, užívaná rozličným spôsobom, sa časom rozdelila na dva druhy, a to na panskú pôdu, t. j. dominikál, ktorú obrábal vo svojej réžii sám zemepán a na urbársku pôdu, ktorá patrila zemepánovi a bola ponechaná do užívania poddaným- urbárnikom, t. j. rustikál. Pri týchto vzťahoch sa teda pomer medzi zemepánom a poddaným nazýval urbárstvom. Názov urbár sa odvodzuje od latinského urbs, teda mesto. Voľne sa dá preložiť ako mestská pozemková kniha, ako súpis celkovej poddanskej pôdy a stanovenie povinnosti poddaných voči zemepánovi. Najväčší význam z hľadiska vývoja právnych pomerov k pôde má obdobie regulácie v druhej polovici 18. storočia vydaním tereziánskeho urbáru v roku 1767, ktorý bol vydaný v latinskom, maďarskom a slovenskom jazyku. Týmto nariadením boli určené povinnosti poddaných voči zemepánovi ohľadom pôdy, ktorú užívali. Urbár bola kniha, v ktorej boli zapísaní poddaní pracujúci na poliach a v lesoch pastiev.
Základná zmena v urbárskych pomeroch nastala až po revolúcii v roku 1848, keď došlo k zrušeniu poddanstva. Poddaní sa zmenili na vlastníkov pozemkov. Robotovanie však zostalo súčasťou spísaných povinností. Tu sa určilo, že poddanské pozemky sa delia na dve časti, a to na intravilán, čo znamenalo, že ide o vnútorný pozemok v obci, na ktorom stojí rodinný domček a záhrada, teda v rámci zastavanej plochy obce a extravilán, teda polia na výrobnú činnosť mimo obce. Už tu sa triedili pozemky podľa účelového zamerania. V roku 1853 bol vydaný tzv. urbársky patent, ktorí urbárnikom potvrdil vlastníctvo urbárskej pôdy. V tom období urbárnici využívali lesy na stavebné a palivové drevo a pasienky na chov poľnohospodárskych zvierat.
Predpis vydaný v roku 1855 o zakladaní a vedení pozemkových kníh ešte aj dnes známy ako grundbuch, bol nutný dôsledok zmenených pomerov a nástup cesty drobenia súkromného vlastníctva k pôde. Neskoršia úprava spresňovala pomery voči lesom, pasienkom a trstinovému porastu, ktorý vtedy mal určitý význam. Vznikali urbárske a iné spoločenstva, ktoré mali svoje opodstatnenia dlhé obdobie.
Po znárodnení v roku 1948 sa urbariáty zrušili a vznikli družstva, ktoré prebrali určitým spôsobom model urbariátov.
Zákonom SNR č. 2/1958 Zb. boli zrušené všetky pozemkové spoločenstva. Urbárske vlastníctvo k lesom bolo zachované a nebolo k nim treba reštitúciu. Inak to bolo s pasienkami, zákonom SNR č. 81/1949 Zb. o úprave právnych pomerov pasienkového majetku bývalých urbárnikov, komposesorátov a o podobných právnych útvarov zo zákona boli pasienkové nehnuteľnosti prevedené do vlastníctva JRD v príslušnej obci, a to dňom jeho vzniku. Tu bola oprávnená požiadavka reštitúcie zákonom č. 229/1991 Zb. a zákonom č. 503/2003 Z. z..
Po roku 1989 sa začali vracať majetky podielnikom a vznikli spoločenstvá na historickom základe bývalých urbariátov podľa zákonných článkov XIX/1898, X/1913 a XXXIII/1913.
S účinnosťou od 1. septembra 1995 sa obnovil význam pozemkových spoločenstiev a túto otázku upravuje zákon č. 181/1995 Z. Z. o pozemkových spoločenstvách. Účelom zákona bolo upraviť špecifické majetkové vzťahy založené na spoluvlastníctve lesných pozemkov a pasienkov, ktoré predovšetkým z verejných záujmov sa neobhospodarujú samostatne. Verejný záujem na spoločnom obhospodarovaní týchto pozemkov je daný najmä požiadavkou zachovania funkcie lesa.
Osobitnou právnou úpravou nakladania so spoločnou nehnuteľnosťou a so spoluvlastníckymi podielmi na nej, ktorej predchodcom bol zákon č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov, je zákon č. 97/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách, ktorý nadobudol účinnosť 1. mája 2013 a následne bol zmenený a doplnený zákonom č. 34/2014 Z.z..
Urbárom sa v bežnej reči rozumie súbor pozemkov, ktoré zvyčajne sú v katastrálnom území jednej obce a sú v spoluvlastníctve urbárnikov, teda osôb združených v pozemkovom spoločenstve. Z právneho hľadiska ide o osobitný druh podielového spoluvlastníctva. Zvláštnosť tohto druhu spoluvlastníctva spočíva v tom, že predmetom vlastníctva nie je jeden konkrétny pozemok, ale všetky pozemky tvoriace takzvanú spoločnú nehnuteľnosť. Urbárnik nemôže predať svoj podiel k jednému pozemku, ale môže previesť podiel na spoločnej nehnuteľnosti, teda na všetkých pozemkoch tvoriaci urbár. Zásada nedeliteľnosti spoločnej nehnuteľnosti bola uvedená v zákone o pozemkových spoločenstvách z roku 1995 a platí to isté aj v novom zákone č. 97/2013 Z.z.
Zmenou v novom zákone je, že boli prijaté určité výnimky, kedy je možné oddeliť časti spoločnej nehnuteľnosti. Pôjde napríklad o pozemky zastavané stavbou, o pozemky určené na cesty alebo v chránenom území.
Urbárom v bežnej reči označujeme aj spoločenstvo, v ktorom sú podielnici združení. Pozemkové spoločenstvá sú združenia spoluvlastníkov a ich poslaním je organizovať hospodárenie na spoločnej nehnuteľnosti. Riadia sa zákonom o pozemkových spoločenstvách a zmluvou o pozemkovom spoločenstve.
Činnosť Spoločnosti bývalých urbarialistov a obyvateľov obce Spišská Teplica bola obnovená dňa 17.03.1991, ktorá začala vytvárať a organizovať spoločnosť a uplatňovať reštitučné nároky urbárnikov. Stanovy spoločnosti boli registrované Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 24.04.1991 pod číslom VVS/1-900/90-3740. Spoločnosť bývalých urbarialistov a obyvateľov obce Spišská Teplica bola zapísaná do evidencie pozemkových spoločenstiev na Obci Spišská Teplica dňa 22.03.1995 pod číslom č.j. 6/157/1995. Dňa 12.03.1996 pod číslom Reg. č. 8/96, 96/03552-002 Obvodný úrad v Poprade preregistroval spoločnosť v zmysle zákona č. 181/1995 Z.z. na pozemkové spoločenstvo bez právnej subjektivity. Toto spoločenstvo bolo dňa 07.09.2000 Okresným úradom v Poprade, odborom pozemkovým, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva vymazané z registra pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity pod číslom 1466/2000. Na základe zmluvy o založení spoločenstva uzavretej dňa 25.08.2000 a zápisnice z mimoriadneho valného zhromaždenia spoločenstva zo dňa 25.08.2000 bolo spoločenstvo pod názvom Urbár- pozemkové spoločenstvo Spišská Teplica zapísaná dňa 07.09.2000 do registra pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou, ktorý viedol Okresný úrad v Poprade, odbor pozemkový, poľnohospodárstva a lesného hospodárstva pod číslom 2/2000.
Podľa zákona č. 97/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách, spoločenstvo prispôsobilo svoje právne pomery ustanoveniam tohto zákona. Na zasadnutí zhromaždenia dňa 23.02.2014 bola prijatá nová zmluva o pozemkovom spoločenstve a presný názov spoločenstva znie: Urbár- pozemkové spoločenstvo Spišská Teplica, Obrancov mieru 347, 059 34 Spišská Teplica.